Lekarz ginekolog – jak wybrać takiego, któremu zaufasz i zostaniesz jego wieloletnią pacjentką?

Ginekolog to wśród wielu specjalizacji medycznych lekarz szczególnego zaufania. Sama ginekologia to specyficzna dziedzina medycyny. Wymaga od lekarza nie tylko bieżącej aktualizacji wiedzy medycznej. Także szczególnego podejścia do pacjentek, wysokiej kultury osobistej, empatii i ciągłej pracy nad utrzymaniem podpartych wzajemnym zaufaniem relacji i kontaktów. Istotne, zarówno dla pacjentek jak i lekarza jest możliwość sprawnego zapisania się na wizytę ginekologa, dostępnego online 24/7.

Informacja o ginekologu, któremu można zaufać jest wśród pacjentek na wagę złota. Czy poświęca wystarczającą ilość czasu, słucha i zrozumiale odpowiada, czy jest delikatny i dobrze diagnozuje – kobiety chcą to wiedzieć. Te informacje sprawiają bowiem, że kobieta nie zwleka z wizytą, gdy dzieje się coś niepokojącego. Ideałem jest jednak wypracowanie takiego poziomu zaufania i wzajemnych relacji, by wyrobić w pacjentce gotowość i chęć do regularnych, profilaktycznych wizyt. Także do wyzbycia się obaw i wstydu przy zadawaniu pytań dotyczących najbardziej intymnych spraw. W grę wchodzi nie tylko zdrowie kobiety, ale też i dziecka, jeśli pacjentka jest akurat w ciąży. Świadomość powierzenie podwójnej odpowiedzialności lekarzowi może być więc wyjątkowo stresująca.

Komunikatywność i wysokie umiejętności interpersonalne w gabinecie ginekologa odgrywają niebagatelną rolę. Niektórzy z medyków mają ten dar wrodzony. Pamiętajmy, że przyjacielski „small talk” czy zapewnienie „wszystko będzie dobrze”  to nie wszystko. Chodzi o rozmowę popartą rzetelną wiedzą i znajomością zagadnienia, a przy tym umiejętne przekucie specjalistycznego żargonu w język zrozumiały dla laika.

Na każdym etapie badania lekarz powinien też jak na tacy podawać informacje o tym co teraz robi, czemu to służy i jakie będą jego następne czynności. To dowód na to, że nie traktuje pacjentki przedmiotowo.

Budowanie atmosfery spokoju i bezpieczeństwa. Czy Twój lekarz taki jest? Dostępność i dyspozycyjność – czy masz pełną wiedzę jak często Twój lekarz przyjmuje, jak możesz się z nim skontaktować gdyby działo się coś niepokojącego? Czy Twój lekarz każe Ci godzinami czekać w poczekalni, czy też masz możliwość umówienia się na konkretną godzinę poprzez system Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, np. Medfile https://www.medfile.pl/elektroniczna-dokumentacja-medyczna Każda pacjentka doceni też fakt, że na kolejnej wizycie lekarz od nowa nie wypytuje o przebieg choroby. Możliwość wglądu do pełnej dokumentacji leczenia lekarz także zyskuje dzięki elektronicznej karcie pacjenta: https://www.medfile.pl/blog/13-powodow-dla-ktorych-warto-wybrac-medfile

 

Wieści o dobrym ginekologu – najczęściej roznoszą się pocztą pantoflową. Dorosła kobieta wyśle do takiego lekarza swoją córkę, a także przekaże namiary przyjaciółce i sąsiadce. Niebagatelną rolę odgrywa również Internet. Dobrze, jeśli lekarz znajduje czas na aktywność w sieci. Chętnie odpowiada na pytania, dziękuje za miłe słowa, ale przy okazji nie boi się krytyki jest gotów na gaszenie ewentualnego ognia krytyki. Pamiętaj, że ile pacjentek – tyle może być opinii i odmiennych oczekiwań. To Twoje ciało i Twoje zdrowie, najważniejsze są więc Twoje odczucia.

 

program dla gabinetuginekolog, program