Programy stworzone do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej pozwalają na poprawę jakości podejmowanych działań w różnych obszarach. Mówiąc o aplikacjach mobilnych do gabinetów warto zwrócić uwagę na ich pozytywny wpływ, jeśli chodzi o rejestrację pacjentów oraz ilość zrealizowanych wizyt, co w ostateczności przekłada się na rentowność gabinetów i podtrzymanie ich pozytywnego wizerunku.
E-dokumentacja a rejestracja wizyt
Wprowadzony obowiązek elektronicznej dokumentacji medycznej powołuje do życia elektroniczną rejestrację pacjentów oraz możliwość zmiany terminu wizyty. Warto zaznaczyć, iż pacjenci mogą samo dokonywać rejestracji, a system zintegrowany, jest z:
- eWUŚ;
- WFirma;
- NFZ – Platforma P1 i P2.
E-dokumentacja, to także możliwość wystawiania elektronicznych zwolnień, skierowań oraz recept.
E-dokumentacja z perspektywy lekarza
Jeśli natomiast patrzeć na programy do prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej z perspektywy lekarza, warto powiedzieć, że umożliwiają one korzystanie z zasobów system z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Program w formie aplikacji mobilnej, pozwala na:
- bieżące wprowadzanie zmian np. w przypadku rejestracji wizyt powtarzalnych;
- łatwą obsługę programu;
- dostęp do treści programu z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.
Warto zwrócić uwagę, że dobry program do e-dokumentacji powinien przede wszystkim orientować się na zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, które będą proste w obsłudze, a przy tym będą polepszać ogólne funkcjonowanie jednostek medycznych i obsługę pacjentów.
Funkcje, które orientują się na potrzeby pacjentów
Ponadto dzięki zrozumieniu potrzeb pacjentów, twórcy systemu umożliwiają zapisywanie się za pośrednictwem programu z podziałem na konkretnych lekarzy oraz gabinety. Ponadto specjalistyczny program dla gabinetu lekarskiego ma także do zaoferowania możliwość wysyłania powiadomień w formie SMS o:
- dokonanej rejestracji;
- zbliżających się wizytach.
Potwierdza to, że elektroniczna dokumentacja medyczna poprawia nie tylko funkcjonowanie jednostek medycznych, ale przede wszystkim zwiększa komfort pacjentów.
Możliwości programów powinny zostać wykorzystane w pełni
Mówiąc o projekcie elektronicznej dokumentacji medycznej należy zwrócić uwagę na wszystkie jej zalety zarówno z perspektywy lekarzy, jak i pacjentów. Wprowadzone zmiany mają przede wszystkim na celu wykorzystanie możliwości, które ujawniają się wraz z rozwojem technologii. Aplikacja mobilna do gabinetu stanowi znakomity przykład maksymalnego wykorzystania możliwości programu, który został stworzony w celu poprawy jakości obsługi pacjentów oraz efektywności stosowanych terapii.