Nieodłączną częścią życia zawodowego są sytuacje, gdy konieczne jest skorzystanie z L4. Świadomość na temat zasad obowiązujących w trakcie zwolnienia lekarskiego jest niezbędna.
Kiedy należy zgłosić się po L4?
Zwolnienie lekarskie, czyli L4ma na celu ochronę zdrowia i zapewnienie warunków do pełnej rekonwalescencji np. w przypadku:
- ciężkiej choroby lub urazu. Doznając poważnej choroby lub urazu, który znacząco wpływa na zdolność do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych, zwolnienie lekarskie jest niezbędne,
- choroby zakaźnej, takiej jak grypa, czy COVID-19. W tym przypadku istnieje ryzyko zarażenia innych osób w miejscu pracy,
- zagrożonej ciąży.
Pamiętaj, że w każdym przypadku ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i przestrzegać zaleceń medycznych. Dbanie o swoje zdrowie i przestrzeganie procedur związanych ze zwolnieniem lekarskim pomaga zarówno tobie, jak i twojemu otoczeniu w miejscu pracy,
Jak otrzymam L4?
Pierwszym krokiem jest konsultacja z lekarzem. Jeśli Twoje zdrowie jest zagrożone lub nie jesteś w stanie pracować z powodu choroby lub urazu, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Możliwa oczywiście jest również konsultacja online na platformie medycznej, jeśli twój stan zdrowia nie pozwala na wyjście z domu. Lekarz oceni stan zdrowia i zadecyduje, czy potrzebujesz zwolnienia lekarskiego. Jeśli lekarz stwierdzi, że zwolnienie lekarskie jest konieczne to wystawi on odpowiedni dokument elektroniczny w systemie. Informacje o wystawieniu L4, zostaną przekazane do ZUS, a ten automatycznie przekieruje te dane na profil PUE ZUS twojego pracodawcy. Dzięki temu nie masz obowiązku dostarczania fizycznych dokumentów dla pracodawcy. Należy jednak poinformować pracodawcę telefonicznie lub mailowo o zaistniałej sytuacji.
Pamiętaj, aby przestrzegać zasad określonych w zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie lekarskie ma na celu zapewnienie Ci czasu na rekonwalescencję, dlatego ważne jest, abyś postępował zgodnie z zaleceniami medycznymi i prawem pracy.
Co można na zwolnieniu lekarskim?
L4 daje nam czas na dojście do zdrowia. Zdarza się jednak, że pracownik wykorzystuje L4 niezgodnie z jego zaleceniem, czyli nadal pracuje zawodowo, wyjeżdża na wakacje, robi remont w mieszkaniu, czy inne czynności niezwiązane z rekonwalescencją. Jest to poważne nadużycie L4 i w przypadku kontroli z ZUS, taki pracownik może mieć poważne kłopoty prawne, które mogą nawet doprowadzić do zwolnienia dyscyplinarnego w miejscu zatrudnienia. ZUS może również żądać zwrócenia świadczenia, jeśli takowe zostało wypłacone z powodu L4.
Dlatego należy pamiętać, aby bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarskich. Lekarz nakazał leżeć? To leżymy. Lekarz zezwolił na krótkie spacery? Spacerujemy w granicach rozsądku. Nie wykonujemy czynności, które mogłyby pogorszyć nasz stan zdrowia.