Stan przedrzucawkowy jest rzadkim, poważnym schorzeniem występującym w ciąży. Nieleczony może prowadzić do poważnych powikłań u płodu i matki. Charakteryzuje się wysokim ciśnieniem krwi i pojawia się najczęściej w drugim lub trzecim trymestrze ciąży.
Stan przedcukrzycowy, znany również jako toksemia ciążowa jest częstą patologią ciąży. Pojawia się zazwyczaj około 5 miesiąca ciąży. Jeśli nie jest leczony, może rozwinąć się w poważne komplikacje, w tym rzucawkę. Ta ostatnia objawia się kryzysem konwulsyjnym połączonym z bardzo wysokim ciśnieniem krwi. W 10% przypadków rzucawki zagrożone są rokowania życiowe matki i jej płodu. Stan rzucawkowy jest przyczyną przedwczesnego porodu. Istnieją również inne powikłania stanu przedrzucawkowego: uszkodzenie wątroby, nerek, układu krzepnięcia, krwotoki mózgowe i odklejenie się łożyska. U dziecka stan przedrzucawkowy może ograniczać ilość tlenu i pokarmu dostarczanego mu poprzez łożysko, dlatego może dojść do nieprawidłowego dotlenienia i odżywienia płodu, co może skutkować zahamowaniem wzrostu płodu (niska waga urodzeniowa dziecka), a nawet jego niedotlenieniem i śmiercią.
Stan przedrzucawkowy dotyka około 5% ciąż, około 40 000 kobiet każdego roku. Stan przedrzucawkowy jest znacznie rzadszy (dzięki prewencyjnemu leczeniu stanu przedrzucawkowego), ale nadal pozostaje drugą główną przyczyną śmierci matek.
Przyczyny: co powoduje toksemię w ciąży?
Nie zidentyfikowano jednoznacznej przyczyny stanu przedrzucawkowego. Jednakże zwraca się uwagę na pewne czynniki ryzyka
- Pierwsza ciąża: 70 do 75% przypadków stanu przedrzucawkowego występuje podczas pierwszej ciąży.
- Niedawna zmiana partnera: jeśli matka poczęła dziecko z mężczyzną, który dopiero od niedawna jest jej partnerem, ryzyko jest zwiększone. Dzieje się tak dlatego, że plemniki nie są poznawane przez odporność matki, która nie zdążyła jeszcze przystosować się do antygenów ojca. Jednakże, tolerancja immunologiczna matki pozwoliłaby na lepszą implantację łożyska i przenoszenie antygenów ojcowskich przez płód, co zmniejsza ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego.
- Długotrwałe stosowanie prezerwatywy przez ojca (jeśli ojciec przed poczęciem używał prezerwatywy podczas poprzedniego stosunku płciowego). W tym przypadku brak kontaktu matki ze spermą partnera może prowadzić do nietolerancji na jego antygeny, zwiększając ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego.
- Osobiste lub rodzinne występowanie stanu przedrzucawkowego: Czynniki genetyczne przyczyniają się do rozwoju choroby w 50%.
- Ciąża bliźniacza (lub mnoga).
- Wczesna (przed 18 rokiem życia) lub bardzo późna (po 40 roku życia) ciąża.
Jakie są objawy stanu przedrzucawkowego?
Symptomy stanu przedrzucawkowego pojawiają się zazwyczaj około 20 tygodnia ciąży. Należą do nich:
- wysokie ciśnienie krwi większe niż 140/90 mmHg;
- obecność białka w moczu (stężenie białka w moczu przekracza 0,3 g w ciągu 24 godzin);
- uporczywy i intensywny ból głowy;
- zaburzenia widzenia, takie jak nastroszenie (wizje plamek lub migoczących kropek przed oczami), niewyraźne widzenie, wrażliwość na światło (światłowstręt), czasowa utrata wzroku
- problemy trawienne: mdłości, wymioty...
- zmniejszenie ilości moczu przy oddawaniu moczu (oliguria);
- obrzęk (obrzęk) twarzy lub rąk.
- nagły przyrostu masy ciała;
- problemy ze słuchem, takie jak szumy uszne;
- zaburzenia neurologiczne, takie jak dezorientacja;
- wielkie zmęczenie.
Badanie stanu przedrzucawkowego polega zazwyczaj na monitorowaniu ciśnienia krwi podczas wizyt u lekarza. Ciśnienie krwi 140/90 mm Hg lub wyższe w dwóch pomiarach w odstępie co najmniej czterech godzin jest nieprawidłowe. Białkomocz wykryty, gdy poziom moczu jest większy niż 0,3 g/24 h.
W okresie ciąży zawsze należy regularnie odwiedzać swojego lekarza ginekologa i stosować się do wszystkich jego zaleceń oraz regularnie wykonywać wszystkie badania laboratoryjne. Dzięki temu, jeśli lekarz stwierdzi coś niepokojącego, od razu będzie można włączyć właściwe leczenie i uchronić od poważnych następstw zdrowotnych.